Gondolatok

 

  • Mi lesz ha…
  • Mit fogok csinálni akkor ha…
  • Csak ne ott legyek rosszul…
  • Ha már rosszul vagyok ott akkor az kell, hogy…
  • Jaj, megint nem fogok tudni aludni este…
  • Csak ne akkor kezdjek remegni…
  • Hogy fogom én ezt túlélni…
  • Még egy ilyen nap…

Ezek és az ehhez hasonlóak azok a gondolatok amik sok embert tartanak sakkban. Ezek a gondolatok okozhatnak szorongást vagy akár pánikot.
Ezek azok a gondolatok amik ha felbukkannak minden nap akkor bizony megnehezítik az életet.

A jó hír az, hogy ezek nem a TE gondolataid.Jól olvasod, igen. Ezek nem a te gondolataid. A te fejedből származnak igen és mégsem a tiéd. Hogy mit értek ez alatt? Nézzünk néhány egyszerű példát. Felkelsz és biztosan nem szeretnéd azzal kezdeni a napodat, hogy sorra veszed mi az amin ma aggódnod kell és folyamatosan rágódni, megoldásokat gyártani olyan helyzetekre amik többségében nem valósulnak meg. Aztán persze egész nap a problémák és aggodalmak sokasága kering a fejedben. Miért akarná bárki is megkeseríteni a saját napját? Te sem akarod ebben biztos vagyok.

Hogy mutassak egy másik példát is mielőtt a lényegre térek: Próbálj gondolni egy percig egy elefántra. Indítsd el a stoppert és próbáld ki. Figyeld meg hány másodpercig tudod figyelni a fejedben az elefántot mielőtt becsúszna egy másik gondolat. Általában 3-10 másodperc szokott lenni és a 10 már jónak számít. Tehát, te egy elefántra akarsz gondolni mégis jön valahonnan egy másik gondolat…

Talán bele vagy merülve a munkába, főzésbe, bármibe amikor is beugrik valahonnan: – Jaj, csak nehogy… és már gondolkozol is azon ami beugrott. Honnan jönnek ezek a gondolatok? Hogy lehet az, hogy csinálsz valamit és mégis másra gondolsz mint amire akarsz? Miért nem tudsz egy percig gondolni az elefántra? Mi az ami eltérít? Mi az ami felhozza azokat a gondolatokat és aggódást amit te nem akarsz? Te nem lehetsz, ez biztos, hiszen épp mással foglalkozol.

A felelős mindezért az agy, az elme. Az elme pedig betáplált adatok alapján működik. Amit ismételsz azt megjegyzi és általánosítja. Amit hallasz, látsz azt beépíti és használja. Az elme tanul és igen, önállóan is cselekszik az eddigi választásaid alapján. Ha sokszor rágódtál azon, hogy hogyan oldj meg egy-egy problémát, akkor ő ezt úgy veszi, hogy te szeretsz problémákon rágódni és fel fog hozni neked belőle jó sokat. Amúgy is szereti a feladatokat és állandóan megoldani valamit, de az elme kedvence a „gumicsont”. Azaz olyan megoldhatatlannak tűnő feladatokra koncentrálni amin végeérhetetlenül lehet gondolkodni, megoldásokat gyártani egy-egy helyzetre, olyan helyzetekre amik talán sosem voltak sosem lesznek.

Az elméd az mi feldobja ezeket a gondolatokat amiket te nem akarsz. Az elme kicsit olyan mint a szív, amíg élünk szinte megállás nélkül jár. A múlton, a jövőn, problémákon, megoldásokon, dolgokon. Ami most számít, hogy tudd, ezek nem a TE gondolataid, ezek az elméd gondolatai. Azért mert ezeket ismételted sokszor és ezeket tanulta meg. Amennyiben sikerül tudatosítanod ezt, el fogsz tudni vonatkoztatni tőlük.

Ezek a gondolatok lehetőségek amiket bedob az elméd. Lehetőségek amik az eddigi választásaid alapján ajánl. Kicsit olyan mint a youtube. Amiket eddig hallgattál, olyanokat ajánl. A youtube-nál sem vagy köteles elfogadni azokat a klippeket amiket feldob, rákereshetsz más dalokra, új fajtákra, vidámabbakra és hallgathatod azokat. Ha pedig elégszer kerestél más dalokra akkor a youtube elkezdi ezeket az újakat ajánlani.

Pontosan így működik az elméd is. Az eddigi választásaid alapján ajánl gondolatokat, de nem vagy köteles elfogadni őket. Kereshetsz újakat és ha elégszer keresel újakat, akkor idővel elkezd majd másokat ajánlani neked. Ha kitartóan elégszer gondolsz másra, lassan felül fogod írni az ajánlásokat és vidámabb hely lehet a fejed végre.

Ehhez idő, kitartás és egy rendszer kell. Kell idő, mert nem két nap alatt alakult ki a jelenlegi helyzeted sem, így nem két nap lesz átírni sem. Kell kitartás, mert sokszor kell megcsinálnod és az első hetekben talán nem is fogsz változást érezni, de hosszabb távon már igen, viszont addig el kell jutni. Kell egy rendszer. Rendszeresen és módszeresen, szabályok szerint kell bevinned az „új keresést” az új gondolatokat. Minél aktívabb és minél szabályosabb a rendszer annál hamarabb fogja megtanulni az elméd az új beállításokat.

Ha pedig segítség kell az úton, nézz bátran körbe, legtöbbször épp csak egy karnyújtásnyira van.

Tetszett ez a cikk?

Megosztás Facebook-on

Rólam

Rengeteg irányzattal és gondolkodásformával ismerkedtem meg, és igyekeztem használni azokat az életem során. Angliában volt szerencsém két évig egy buddhista kolostor vezetőjétől is tanulni. Mindent, amit tanultam, igyekeztem beépíteni a gyakorlatba.

Mák Károly

A tudatos-gyogyulas.hu weboldal tulajdonosa

Legújabb bejegyzések

Taxis

Mi lesz ha elindulok és rosszul leszek?… Mi lesz ha a buszon jön rám a rosszullét?… Mi lesz ha elkezd remegni a lábam?… Mi lesz ha észreveszik rajtam?… Mi lesz ha ma is rosszul leszek?… Mi lesz ha… A három

Tovább olvasom »

Önbizalom visszaépítése

Hogyan építsd vissza az önbizalmad a sok szorongás mellett? Aki pánikkal vagy szorongással küzd az megtapasztalta a vesztés keserű ízét. Amikor már harmadszorra kell vissza menekülni a lakásba… Amikor már második nekifutásra sem tud elmenni a boltba… Amikor már ötödik

Tovább olvasom »

A képesség önmagunk lenyugtatására

Képesnek lenni önmagunkat lenyugtatni egy nagyon fontos készség, de mielőtt erre rátérnénk érdemes megérteni, hogy mit is akarunk lenyugtatni ilyenkor. Nem magunkat. Az elménket. Amit meg kell érteni és ez az egyik legfontosabb dolog a boldog élethez vezető úton, hogy

Tovább olvasom »

Mindennek ára van

Ez így igaz és itt most nem a kapitalizmusra gondolok. 🙂 A legtöbb esetben kiderül, hogy a pánik és a szorongás mögött olyan döntések sorozata volt ami ezt hozta végül elő. Döntések, önmagunk ellen való döntések következménye a szorongás… Majdnem

Tovább olvasom »

Csatlakozz Facebook közösségünkhöz!

A cél tudatosan meggyógyulni, és újra
Téged helyezni a középpontba.

Itt tudsz csatlakozni a Tudatos Gyógyulás Facebook csoporthoz, ahol rendszeresen frissülő tartalmakkal, segítséggel és egy támogató közösséggel várunk.