Egy „becsapós” kísérlet

A Cleveland Klinikán 2004-ben Dr. Guang Yue vezetésével elvégeztek egy kísérletet 30 résztvevővel. A kísérlet 12 hétig zajlott.

A csoportot négy részre osztották.
“A” csoport – 8 fő minden nap mentálisan edzette a kisujját. – Azaz csak gondolatban.
“B” csoport – 8 fő minden nap mentálisan edzette a bicepszét. – Azaz fejben végzett csak karhajlításos gyakorlatokat.
Kontroll csoport – 8 fő volt, aki nem edzett és nem is gondolt rá aktívan.
Az eredmények önmagukért beszélnek.
Fizikai edző csoport – 6 fő önként jelentkező pedig ténylegesen fizikailag is edzette a kisujját.

A 12 hét alatt napi 15 percet kellett ezzel foglalkozniuk heti 5 napot.

Az “A” csoportnál akik mentálisan edzették csak a kisujjukat 35%-os erőnövekedést mértek.
A “B” csoportnál akik mentálisan végezek csak karhajlítást 13,5%-os erőnövekedést értek el.
A fizikai edző csoport akik ténylegesen végeztek ujj erősítő gyakorlatokat, náluk 53%-os erőnövekedést mértek.
A kontroll csoportnál semmilyen mérhető változást nem tapasztaltak.

A tanulmány bizonyította, hogy pusztán a gondolat erejével ugyan azokat a neurológiai kapcsolatokat aktiválhatjuk fejben mint az adott tevékenység végzése tenné. A csoport tagjai a kísérlet végére több izomrostot voltak képesek aktiválni és munkára fogni mint annak előtte.

Más szóval, ha erősen gondolsz rá, akkor az agyad ugyanaz a része aktiválódik mint ha ténylegesen átélnéd, csinálnád az adott dolgot és ez által azok a hormonok és gének aktiválódnak amik az adott tevékenység végzése közben aktiválódnának.

Még rövidebben – Te csak rágondolsz, de a tested és az agyad átéli mint ha megtörténne. ​

Arra gondolsz, hogy szomjas vagy és a tested – a karod már el is vette a pohár vizet az asztalról. Valljuk be, gőzöd sincs, hogy a körülbelül 50 izomból ami a karodat mozgatja melyiket használtad. Melyiket feszítetted meg és melyik lazult el mikor kinyúltál a vízért. Legfőképpen pedig nem kellett tudatosan ezeket az izmokat ki-be kapcsolnod, megtette a tested a gondolati parancs hatására.
Neked annyi a dolgod, hogy rá gondolj, a többit az agy és a test végrehajtja.

Leegyszerűsítve mondhatnám azt, hogy neked “mindössze” annyi a dolgod, hogy elképzeld azt amit szeretnél, azt amit át akarsz élni, azt amit valósággá szeretnéd, hogy váljon és a többit a tested és az agyad végre fogja hajtani.

Mindössze… gondolod. De hogyan mikor sokszor csak a borzasztó múlt vagy a félelemmel teli jövő jár a fejemben? Mindig a rossz gondolatok…

A másik dolog amit ehhez érdemes érteni és tudni, az az agy és a test működése. A testünk mindig a legkisebb energiafelhasználásra törekszik.
A legtöbb energiát pedig a tudatos figyelem emészti fel.
Amikor aktívan figyelünk valamire.

Amikor vezetni tanultál, nagyon kellett figyelned mindenre. Biztosan emlékszel az első órára a volán mögött. Annyi mindenre kellett figyelni.
A kormány, a pedálok, a karok, index, tükrök, lámpák, gyalogosok, másik autók, sávok… Sok volt.
Szinte biztos vagyok benne, hogy a rádiót sem kapcsoltad be, el ne vonja a figyelmedet.
Évekkel később rutinos sofőrként, már beszállsz a kocsiba és eszel, iszol, körmöt lakkozol, zenét hallgatsz vagy épp gondolkozol és néha észre sem veszed, hogyan jutottál el egyik helyről a másikra.

Ez a fenti dolognak köszönhető. A tudatos figyelem sok energiát emészt fel. Amit sokszor csinálsz, azt megjegyzi az elméd és lepasszolja az agy egy részének, mint rutin feladatot. Így felszabadít energiát, figyelmet. Tudsz másra figyelni, amíg az adott “program” futtatja önmagát a háttérben.

Lehet itt szó vezetésről, táncról, síelésről, kutyasétáltatásról vagy GONDOLATOKRÓL!

Ha valamire sokszor gondolsz azt szintén megjegyzi az agy és automatizálni fogja.
Ha sokszor gondoltál rossz, negatív és félelmet vagy szorongást keltő dolgokra, akkor ezt az elméd megjegyezte és mivel segíteni akar, ezért automatizálta. Így már automatán bukkannak fel ezek a gondolatok szinte a semmiből.
Ezek a gondolatok pedig kiváltják az azoknak megfelelő hatásokat a testedben.

Ebből kifolyólag nehezebb dolgod lehet a fenti állítással kapcsolatban, miszerint “mindössze” annyi a dolgod, hogy elképzeld azt amit szeretnél, azt amit át akarsz élni, azt amit valósággá szeretnéd, hogy váljon és a többit a tested és az agyad végre fogja hajtani. Sok esetben már ott van a régi beidegződött automata gondolkodás amit felül kell írni aktív, tudatos választásokkal.

Ugyan olyan aktív és tudatos gondolkodással, ahogyan bevésődött a rossz, ugyan úgy felül is lehet írni.
Minden tudatos gondolat egy szinapszist aktivál az agyadban.
A régi negatív gondolatok már rendelkeznek egy jó “vastag szinapszissal” azaz beivódtak. Automatizálva lettek.
Az új gondolkodást viszont gyakorolnod és ismételned kell addig amíg az új szinapszisok “vastagabbak” erősebbek nem lesznek mint a régiek. Ekkor már az új lesz az automata gondolkodásod.

Ez egy folyamat, ahol minden lépésre figyelned kell, legfőképp az elején.
Minél előrébb vagy a folyamatban, annál jobban fog téged segíteni az agyad, hiszen egyre inkább az újat fogja automatizálni, azt amit elkezdesz aktívan gyakorolni.

Már látod, hogyan hat a gondolkodás a testedre, hogyan aktiválhat egy-egy gondolat bizonyos szinapszist az agyadban, és azt is látod, hogy miért vannak “automata” gondolataid és hogyan “automatizálódnak”.
Ez a két legfontosabb dolog amit meg kell értened és el fogsz kezdeni figyelni a gondolataidra.


Pusztán maga a gondolat reakciókat vált ki az agyban és a testben. Te mit szeretnél, milyen reakciókat, érzéseket váltsanak ki a testedben a gondolataid?

Tetszett ez a cikk?

Megosztás Facebook-on

Rólam

Rengeteg irányzattal és gondolkodásformával ismerkedtem meg, és igyekeztem használni azokat az életem során. Angliában volt szerencsém két évig egy buddhista kolostor vezetőjétől is tanulni. Mindent, amit tanultam, igyekeztem beépíteni a gyakorlatba.

Mák Károly

A tudatos-gyogyulas.hu weboldal tulajdonosa

Legújabb bejegyzések

Taxis

Mi lesz ha elindulok és rosszul leszek?… Mi lesz ha a buszon jön rám a rosszullét?… Mi lesz ha elkezd remegni a lábam?… Mi lesz ha észreveszik rajtam?… Mi lesz ha ma is rosszul leszek?… Mi lesz ha… A három

Tovább olvasom »

Önbizalom visszaépítése

Hogyan építsd vissza az önbizalmad a sok szorongás mellett? Aki pánikkal vagy szorongással küzd az megtapasztalta a vesztés keserű ízét. Amikor már harmadszorra kell vissza menekülni a lakásba… Amikor már második nekifutásra sem tud elmenni a boltba… Amikor már ötödik

Tovább olvasom »

A képesség önmagunk lenyugtatására

Képesnek lenni önmagunkat lenyugtatni egy nagyon fontos készség, de mielőtt erre rátérnénk érdemes megérteni, hogy mit is akarunk lenyugtatni ilyenkor. Nem magunkat. Az elménket. Amit meg kell érteni és ez az egyik legfontosabb dolog a boldog élethez vezető úton, hogy

Tovább olvasom »

Mindennek ára van

Ez így igaz és itt most nem a kapitalizmusra gondolok. 🙂 A legtöbb esetben kiderül, hogy a pánik és a szorongás mögött olyan döntések sorozata volt ami ezt hozta végül elő. Döntések, önmagunk ellen való döntések következménye a szorongás… Majdnem

Tovább olvasom »

Csatlakozz Facebook közösségünkhöz!

A cél tudatosan meggyógyulni, és újra
Téged helyezni a középpontba.

Itt tudsz csatlakozni a Tudatos Gyógyulás Facebook csoporthoz, ahol rendszeresen frissülő tartalmakkal, segítséggel és egy támogató közösséggel várunk.