Valami mindig megy a fejünkben…
Ha a gondolataid ilyenek:
- Mi lesz ha…
- Mit fogok csinálni akkor ha…
- Csak ne ott legyek rosszul…
- Ha már rosszul vagyok ott akkor az kell, hogy…
- Jaj, megint nem fogok tudni aludni este…
- Csak ne akkor kezdjek remegni…
- Hogy fogom én ezt túlélni…
- Még egy ilyen nap…
Akkor nehéz napnak nézel elébe… Amit érdemes tudni az az, hogy az emberek nagy többségének mindig jár valami a fejében. Egyik gondolat követi a másikat szinte vég nélkül. „Mi lesz ha rosszul leszek útközben?… Viszek vizet és telefont, aztán felhívok valakit aki megnyugtat majd… Talán a Krisztát, ő rá lehet mindig számítani, neki szép rendben van a háza mindig… Hogyan van rá ennyi ideje ilyen szép rendben tartani, ráadásul ennyi gyerek mellet… Mit is dolgozik, ja igen call centerben… Hú call center, telefon, el ne felejtsem a telefonomat…”
Megfigyelheted magadon is, hogy hogyan követik egymást a gondolatok, vég nélkül ugrálva egyikről a másikra. Látszólag van összekötés, de igazából olyan ez mint amikor a majom ugrik egyik fáról a másikra, úgy ugrál az elméd is egyik gondolatról a másikra. Buddhista terminológiában ezt hívják Monkey mind-nak. Pontosan ezért, mert az elme vég nélkül képes gondolkodni, felkeléstől lefekvésig szünet nélkül. Ilyen a természete.
Olyan mint egy állandóan pörgő gyerek. Jön-megy, játszik, gondolkodik és rá kell szólni, hogy üljön le nyugodtan a fenekére és egyen csendben. Az elmével is ezt kell tenni, így tudod lassítani az állandó ugarbugrálását egyik gondolatról a másikra és így szerezhetsz egy kis csendet és nyugalmat. Lelassítani és megállítani az elmét sokaknak nagyon-nagyon nehéz és ehhez sok idő, energia és gyakorlás kell.
Olyan ez mint megállítani a folyót. Építhetsz rá gátat és talán lesz ott egy szép tó, de gátat építeni sok idő, energia. Vagy áshatsz egy mellékágat amit szélesítve fő ággá tudsz „elő léptetni”. Az új ágban pedig te tudod meghatározni, hogy milyen gondolatok kergessék egymást. Ha eleged van a:
„Mi lesz ha…”
„Jaj, nehogy…”
„Remélem nem…”
…és hasonló gondolatokból akkor ideje ásni egy mellékágat. Ez is idő lesz, de hamarabb hoz neked megnyugvást és békét mint a gát.
Mit is értünk ez alatt? A gondolatok így vagy úgy jönnek és mennek. Ez az elme természete. Ahelyett, hogy a megállításukra törekednénk, harcolva az árral, irányítani fogjuk őket.
Ha már így is úgy is állandóan kell, hogy járjon valami a fejedben akkor miért ne lehetne valami hasznos, valami jó, valami amit szeretsz? Nem lenne jobb boldogabb gondolatokkal ébredni? Nem lenne jobb az állandó aggódást lecserélni?
Tudatos figyelem és sok sok fegyelem fog hozzá kelleni, de megéri. Megéri a belső csendért, a nyugalomért, a pánik vagy a szorongás megszűnéséért küzdeni. Igen, ez eleinte küzdelem lesz. Nehéz. Nehéz elkezdeni kiásni az új medret, de amint meg van egy része, onnantól egyre könnyebb és könnyebb lesz.
Írj le egy papírra 3-4 dolgot amit szeretsz. Legyenek ezek olyan dolgok amik foglalkoztatnak és érdekel téged. Lehet ez hobbi, családdal kapcsolatos, vagy épp valami amit régóta szeretnél. Lehet ez csillagászat, horgolás, a fiad kedvenc beszédtémája, hogyan rendeznéd be a lakást, mit tennél ha lenne egymilliárdod, ábrándozás szép dolgokról, bármi – persze jó ha hasznos dolog. A lényeg, hogy olyan témák legyenek amiken tudsz gondolkodni, elmélázni, akár vég nélkül.
Amikor pedig jön egy „Mi lesz ha…” gondolat vagy azon kapod magad, hogy megint azon gondolkodsz amin nem akarsz és felkavar, akkor vedd elő a cetlit és kezdj el gondolkodni a 3-4 dolog valamelyikén. Minden alkalommal! Ezzel tudatosan választod meg újra, hogy az elméd miken járjon mikor nem figyelsz, miket dobjon fel. Eleinte nehéz lesz igen, hiszen talán rég óta járnak a gondolataid a rossz dolgok körül és idő lesz míg az elméd megtanulja az újat, azt, hogy mi az amire szeretsz gondolni.
Hetekkel, hónapokkal később viszont egyre könnyebb lesz és azt fogod észre venni, hogy már sokszor ezek jutnak eszedbe az önijesztgetés helyett és elkezdhet oldódni a szorongás és a félelem is.
A másik fontos dolog, hogy mikor felkelsz az legyen az első gondolatod, hogy: „Ma jó napom lesz.” „Ma szuper lesz minden.” „Szeretem a ….” – ide behelyettesíthetsz bármit amit szeretsz. Tehát már az első aktív és TUDATOS gondolatod egy pozitív dolog legyen. Lehet nem fogod elhinni elsőre és még huszadszorra sem, de idővel ez be fog jutni mélyebb rétegekbe az elmédben – pláne ébredéskor, ilyenkor fogékonyabb az elme, még nem teljesen aktívak a mentális gátak. Ha kell írd fel magadnak egy cetlire, hogy ezt lásd meg először. Tudatos figyelem és erőfeszítés fog ehhez kelleni.
Az elméd (mint mindannyiunké) olyan mint a tenger. Meg vannak az áramlatai. Sok év alatt kialakultak a mentális szokások, gondolat menetek és sémák. Amikor ezeket akarod tudatosan felül írni akkor az ár ellenében mész. Ez bizony nehéz. Idővel lassan viszont ezek az áramlatok változnak ha sokszor döntesz tudatosan valami új mellett. Ha kitartóan állandóan vésed be az újat. Mindig ugyan azt (ezért választottunk 3-4 dolgot csak) kell bevésni így hamarabb fog beivódni.
Kitartó tudatos munka. Ugyan az amit eddig csináltál, csak most tudatosan kell elvégezni a feladatot. A kitartó erőfeszítésnek pedig mindig van gyümölcse. Ha a belső nyugalomról, a szorongás megszűnéséről, ha arról van szó, hogy az ember befejezze önmaga kínzását a gondolatok által, akkor bizony ez az ami megéri. Ez célhoz fog vezetni téged.
Ez persze egyetlen (ám hatásos) gyakorlat ami egész napos tudatosságot és figyelmet igényel. De tanulni is csak úgy tudunk ha oda figyelünk. Ez a nehezebb út – de tudjuk, hogy a könnyebbik sokszor nem oda vezet – viszont ez az út oda vezet ahol Te lenni szeretnél, amire igazán vágysz. Légy a saját elméd programozója és vedd vissza tőle az irányítást. Vedd vissza az életed!