A tünet az csak tünet, nem azt kell kezelni. Sokan foglalkoznak a testi tüneteikkel és hozzák azokat középpontba, azokat akarják megszüntetni. A nyugati orvostudomány a „Newtoni fizika” alapjaira épül és épp ezért, ez is sokszor csak a tünetekkel foglalkozik és azt próbálja megszüntetni orvosolni.
Ha görcsöl a gyomrod, vegyél be egy görcsoldót. Tünet és kezelés. De vajon tényleg jó? Ha azért görcsöl a gyomrod mert olyat ettél akkor segíthet a görcsoldó. Ha azért görcsöl a gyomrod, mert nap mint nap olyan helyzetbe kerülsz amiből legszívesebben szabadulnál, utálod az egészet, vagy épp túl sok teher és stressz van rajtad, nos ebben az esetben szedheted egyre másra a görcsoldókat nem fogja megoldani a helyzetet. Ideig óráig elmúlik a görcs, de vissza fog térni mivel a gyökér ok nem lett kezelve.
A gyomorgörcs, torokszorítás, mellkasszorítás, rossz közérzet, félelem, szorongás vagy épp a pánik ezek a tünetek. Ezek a végtermékei egy folyamatnak. Ha a végterméket akarod megváltoztatni, akkor nem elég ha a végén „átfested vagy átcsomagolod ” hanem a folyamatban kell megkeresni a kiváltó okot és azt rendbe tenni. A kiváltó ok pedig az esetek majdnem elsöprő többségében a gondolkodás és gondolatminták.
Amikor sokszor van félelem a fejedben („jaj mi lesz ha…” gondolatok) akkor az megjelenik a testedben is. Gondolj arra amitől félsz és pár pillanattal később a gyomrod is görcsbe fog rándulni. Ha sokszor vagy mérges és dühös akkor a vérnyomásod előbb utóbb tartósan magas lesz. Reagál a tested a gondolataidra.
Aki depressziós és lehangolt annak meglátszik ez a vérnyomásán is és az esetek nagy részében alacsony vérnyomással is lesz diagnosztizálva. Megint csak a test reagál arra ami a fejedben zajlik. Amint fenn látod, itt kezelhetnénk a vérnyomást vagy a gyomorgörcsöt, de nem az a baj, az a tünet. Kezelhetnénk a dühöt, a félelmet vagy a depressziót, de az is csak TÜNET. Valaminek az eredménye. Ami ezeket kiváltja az a gondolkodás, a gondolatok és a beivódott gondolkodási sémák.
Amíg ugyanúgy gondolkodsz addig ugyanazokat a döntéseket fogod meghozni és azok pontosan oda fognak vezetni ahol most vagy. Ha változást szeretnél és igazi tartós változást, akkor azt belül kell elkezdeni. Változtasd meg a gondolkodásod, ez hatással lesz a közérzetedre és megváltozik a hangulatod, ez hatással lesz a döntéseidre és megváltoznak azok is.
Az új döntések pedig egy új helyzetbe fognak téged vezetni. Ha ezek a döntések a pozitív mentális hozzáállásból erednek akkor az eredmény is ezt fogja tükrözni.
Figyeld meg, hogy ugyanarra a csipkelődős viccre, hogyan reagálsz mikor rossz kedved van és hogyan amikor jó? A vicc ugyanaz, a kedved más ezért a reakciód is más lesz. Ennyit számít, hogy mi az ami belül megy a fejedben.
Változtasd meg azokat a gondolatokat amik idejuttattak. „Mi lesz ha…” „Bárcsak…” „Az a baj…” „Attól félek…” „Igen, de…” Az így kezdődő mondatok még fejben is nagy veszélyt tudnak rejteni és elindítani a gondolkodásod lefelé a lejtőn a mélybe, legyen az szorongás vagy épp pánik. Ezek vagy a múltba visznek, vagy a jövővel riogatnak, vagy épp a borús oldalát nézik valaminek. Figyelj rájuk.
A megoldásod a jelenben van. A jelen pillanatban még nem létezik a „Mi lesz ha…” és már nincs a „bárcsak anno…” ez a VAN pillanata. Most tehetsz, most választhatsz. Most megfordíthatod a dolgok menetét. Remélem azt kérdezed magadtól, hogy „Hogyan?”
A helyes gondolkodás alapja pedig pont a „Hogyan” kérdés.
Hogyan oldom ezt meg?
Hogyan leszek jobban?
Hogyan kerülöm el a …?
Hogyan tanulom meg?
Hogyan változtatom meg?
Ezek a gondolatok, kérdések, gondolkodásra serkentenek. A kijelentés lezárt mondat. „Az a baj, hogy…” és pont. Vége a gondolat menetnek. A kérdés nyitott. „Hogyan…?” Ez pedig további gondolkodásra serkent és inspirál.
Ha tényleg akarod, hogy változz és jobban legyél, ha tényleg akarod a békét belül végre, akkor szánsz rá időt és „elmeditálsz” rajta, elgondolkozol. Nem az a fontos, hogy azonnal kapj egy választ, egyáltalán nem. A fontos a gondolkodás irányának a megváltoztatása és ezzel pontosan azt teszed. Arra serkented az agyad, hogy megoldások után kutasson, ahelyett, hogy sopánkodna valamin. Kérdezz magadtól minél többször és irányt mutatsz vele az elmédnek, feladatot adsz amint gondolkodhat a szorongás és a katasztrofizálás vagy épp a múlton merengés helyett.
Ez az egyik első lépés amit tehetsz önmagadért.