A kultiválatlan elme

Kusza elmével, zavarodott gondolatokkal telve legyőzni egy szorongást vagy pánikot iszonyat nehéz… Biztos ismerős számodra az amikor elgondolkozol valamin, talán épp mosogatás közben. Eszedbe jut, hogy mit akarsz még megcsinálni, arról eszedbe jut egy másik dolog, majd egy harmadik és így tovább, míg végül már azt sem tudod mi volt az eredeti gondolat és te ott állsz és azon gondolkodsz, hogy honnan is indultál el?

Talán sétálsz az utcán és meglátsz egy autót amiről beugrik, hogy az egyik rokonodnak is ilyen autója van, erről eszedbe jut, hogy múlt héten történt valami a párjával munkahelyen, onnan tovább ugrasz a saját munkahelyi gondjaidra, aztán kollégádra, aki most épp szabadságon van, elutaztak. Aztán bele gondolsz, hogy de jó lenne elutazni. Hová is utaznál szívesen… Itt viszont már azt sem tudod, hogy honnan indultál és miért is? Hogyan jutottál ide? Jó esetben észreveszed, hogy egy teljesen lehetetlen vonalon jöttél el ideáig a gondolatmenetben, rosszabb esetben észre sem veszed, talán csak jóval később… Ezt hívják monkey mind-nak.

Az elme alapvető természete a mozgás. Nem áll le. Szeret gondolkodni, elmélkedni, emlékezni, feladatokat megoldani és egyik gondolatról ugrik a másik emlékre, onnan egy feladatra, majd a jövőbe. Akár egy kis majom ugrál egyik fáról a másikra, látszólagos cél vagy rendszer nélkül. Innen a kifejezés “monkey mind”. Ennek a rosszabbik eshetősége amikor nem csak, hogy össze-vissza ugrándozik az elméd, de szinte katasztrófa helyzeteket dob ki és elemez. Mi lesz ha… Mi fog történni akkor ha… Biztosan megint úgy lesz mint… Jó esetben hamar észreveszed, hogy olyan dolgokra gondolsz amik szorongással és rossz érzéssel töltenek el, rosszabb esetben ezt talán percekkel vagy csak órákkal később veszed észre, hogy “beforgattad magad”. Valójában nem te voltál hanem az elméd.

Ilyen a kultiválatlan elme természete. Akár a majom ugrál egyik fáról a másikra, úgy ugrándozik a nem kontrollált elme egyik gondolatról a másikra. Ha ismerősek számodra a fenti példák, akkor bizony nehéz helyzetben vagy… Legyőzni egy szorongást vagy pánikot sok akaraterőre, fókuszáltságra és kitartásra van szükséged. Ha úgy döntesz, hogy alkalmazod mondjuk a pozitív gondolkodás technikáját és így viselkedik az elméd akkor igencsak kétséges, hogy célba érsz… Olyan ez mintha el akarnál menni boltba vásárolni, de minden három lépés után irányt váltanál. Nem valószínű, hogy valaha is eléred a boltot, ha állandóan elkóricálsz és nem tartod magad irányban.

Elkezdesz szép dolgokra gondolni és úgy is érzed, hogy megy, sőt jól haladsz vele, a következő pillanatban meg azon kapod magad, hogy megint ugyan azt az emléket vetted elő, megint a jövőn aggódsz, megint egy katasztrófa szimulációt hallgatsz a fejedben. Megrázod magad és megint igyekszel jóra gondolni és megint elcsúszik valamin a dolog. Majd megint és megint és megint, aztán belefáradsz és azt mondod, ez nem megy és feladod. Nem szabad. Kitartónak és konzekvensnek kell lenned.

Az elméd az ami elkísér téged egy életen át!Születésedtől halálodig veled van. Nem tudsz máshová menni előle, nem tudsz kimászni a fejedből. Ott van veled mindig.
Nem akarod, hogy rémképekkel bombázzon, vagy épp állandó zavaró dolgokkal traktáljon szünet nélkül. Nem jó úgy élni, hogy állandóan a negatív, katasztrófa képeket és gondolatokat nézed. Nem lehet boldognak lenni úgy, hogy állandóan a lehetséges rosszat figyeled és arra próbálsz felkészülni.

Nem hallottam még olyat egy embertől sem, hogy: „Azért vagyok boldog mert minden rosszra felkészültem.” – Nem, ilyen nincs, ez szorongást és pánikot szül, főleg ha non stop ez a film megy belül. Olyat sem hallottam, hogy; „Azért vagyok boldog mert mindig a rossz és fájó emlékeken gondolkodom.” – Ilyen sincs. De hogyan lehet akkor megváltoztatni?

A jó hír az, hogy az elmét, akár az izmaidat és az idegrendszeredet, lehet tanítani. Kultiválni és megmutatni neki, hogy milyen gondolatokat szeretnél. Mi az amikre szívesen gondolnál a katasztrófa szimulációk helyett. Ha célba akarsz érni, akkor karban kell tartanod az elmédet, a gondolataidat, ne ugráljanak össze-vissza. Ezt megfelelő gyakorlatokkal teheted meg és állandó figyelemmel. Állandó figyelem a gondolataid és a cselekedeteid fölött. Ez nehéznek hangzik és valóban az is… Szerintem viszont nehezebb egy életen át szenvedni a gondolatainktól mint néhány héten-hónapon keresztül megacélozni magam, hogy megváltoztassam.

Ha eleged van az állandóan ugrándozó talán még rémisztő gondolatokból, a szorongásból vagy a pánikból akkor érdemes elgondolkodnod rajta, hogy mennyiben vagy képes irányítani az elmédet. Milyen gondolatok járnak a fejedben? Mikor veszed észre, hogy bántóak? Mennyire van irányításod felette?

Érdemes átgondolnod, hogy mennyivel lenne könnyebb az életed, ha a gondolataid tiszták, rendezettek lennének és az elméd veled lenne és nem ellened. Mi lenne ha az állandó negatív belső monológ vagy párbeszéd helyett jó dolgok járnának a fejedben? Mi lenne ha az alap gondolkodásod megváltozna és nem bombázna többé a rossz emlékekkel vagy borzasztó lehetséges – de sosem megvalósuló – jövővel? Mi lenne ha az elméd nem ellened, hanem érted dolgozna?

Megfelelő gyakorlatokkal, szépen lassan vissza fogod tudni venni a kontrollt a gondolkodásod felett. El kell sajátítani a „belső figyelés” képességét ami arról szól, hogy tudd mi az ami belül történik és még mielőtt az a kis majom egy rossz fára ugrana, te már ott vagy és megmutatod neki, hogy melyek azok a fák amiken ugrálhat. Sok lehetséges gyakorlat van erre is. Írj fel egy papírra 3 vagy 4 dolgot amit szeretsz és amin szívesen elmélkedsz. Tartsd ezt a papírt mindig magadnál vagy állítsd be ezt a néhány dolgot háttérképnek a telefonodon.

Minden alkalommal amikor a gondolkodásod elindul egy olyan irányba amit te nem szeretsz, amikor beindul a „szokásos lemez”, akkor TE legyél ott és mondd azt, hogy „nem”. Vedd elő a papírt, vagy nézz rá a telefon hátteredre és az ott felírt 3-4 dologra és kezdj el azon gondolkodni. Minden alkalommal. Kitartóan.

Minden alkalommal amikor rajta kapod magad, hogy olyanon gondolkodsz amin nem akarsz valójában és áttereled oda amire szeretnél, akkor újrahuzalozod az agyad.
A hasonlatnál maradva megmutatod a kis majomnak, hogy melyek azok a fák amiken ugrálhat és ő előbb-utóbb megtanulja. Te pedig közben megszerzed a Figyelés képességét és az uralkodásét a gondolataid felett. Kitartó használatukkal egyre kevesebb és kevesebb beugró negatív gondolat fog a fejedben helyet kapni, mert TE fogod megmondani, hogy mire gondolj és nem magától fogja dobálni a gondolatokat.

Nem fog két nap alatt sikerülni, mint ahogy ez a helyzet is évek eredménye volt, úgy a változáshoz is idő fog kelleni, de ez az ami igazán megéri! Mindig van aki segít, és mindig vannak irányjelzők az utadon. Segíts magadnak és határozd el, hogy te leszel az úr a fejedben.














 

Tetszett ez a cikk?

Megosztás Facebook-on

Rólam

Rengeteg irányzattal és gondolkodásformával ismerkedtem meg, és igyekeztem használni azokat az életem során. Angliában volt szerencsém két évig egy buddhista kolostor vezetőjétől is tanulni. Mindent, amit tanultam, igyekeztem beépíteni a gyakorlatba.

Mák Károly

A tudatos-gyogyulas.hu weboldal tulajdonosa

Legújabb bejegyzések

Taxis

Mi lesz ha elindulok és rosszul leszek?… Mi lesz ha a buszon jön rám a rosszullét?… Mi lesz ha elkezd remegni a lábam?… Mi lesz ha észreveszik rajtam?… Mi lesz ha ma is rosszul leszek?… Mi lesz ha… A három

Tovább olvasom »

Önbizalom visszaépítése

Hogyan építsd vissza az önbizalmad a sok szorongás mellett? Aki pánikkal vagy szorongással küzd az megtapasztalta a vesztés keserű ízét. Amikor már harmadszorra kell vissza menekülni a lakásba… Amikor már második nekifutásra sem tud elmenni a boltba… Amikor már ötödik

Tovább olvasom »

A képesség önmagunk lenyugtatására

Képesnek lenni önmagunkat lenyugtatni egy nagyon fontos készség, de mielőtt erre rátérnénk érdemes megérteni, hogy mit is akarunk lenyugtatni ilyenkor. Nem magunkat. Az elménket. Amit meg kell érteni és ez az egyik legfontosabb dolog a boldog élethez vezető úton, hogy

Tovább olvasom »

Mindennek ára van

Ez így igaz és itt most nem a kapitalizmusra gondolok. 🙂 A legtöbb esetben kiderül, hogy a pánik és a szorongás mögött olyan döntések sorozata volt ami ezt hozta végül elő. Döntések, önmagunk ellen való döntések következménye a szorongás… Majdnem

Tovább olvasom »

Csatlakozz Facebook közösségünkhöz!

A cél tudatosan meggyógyulni, és újra
Téged helyezni a középpontba.

Itt tudsz csatlakozni a Tudatos Gyógyulás Facebook csoporthoz, ahol rendszeresen frissülő tartalmakkal, segítséggel és egy támogató közösséggel várunk.