Taxis

Mi lesz ha elindulok és rosszul leszek?…
Mi lesz ha a buszon jön rám a rosszullét?…
Mi lesz ha elkezd remegni a lábam?…
Mi lesz ha észreveszik rajtam?…
Mi lesz ha ma is rosszul leszek?…
Mi lesz ha…

A három szó ami tönkre tud tenni szinte mindent ha így van használva. Mi lesz ha minden rendben lesz? – ez sokszor eszedbe sem jut. A fenti „Mi lesz ha…” olyan lavinát tud elindítani fejben amin talán hajlamos lehetsz akár órákig is rágódni és forgatni magad. Egyik követi a másikat, a rosszullétből jön a remegés, abból indul a pánik, utána megy tovább az „atyaég, mit fognak gondolni rólam” és így tovább amíg a kis hólabdacsból ami elindult a hegyről egy mindent elsöprő lavina lesz mire leér. Ez a 3 szó pedig hatalmas lavinákat tud elindítani.

Az egyik a rosszullét maga. Sokszor hallom, hogy megfordul valakinek a fejében, hogy „jaj, csak ne most jöjjön a gyengeség, nem tudom mit tennék akkor, csak ne most gyengüljek el…” és pár perc múlva jön is a gyengeség, érzi a végtagjaiban és a borzalom már valósággá is vált. Máskor mesélik, hogy valaki attól fél, hogy szorongani fog megint ha ezt vagy azt teszi. „jaj, csak ne most jöjjön a szorongás, nem akarok szorongani, nem akarom a szorító érzést, nem…” és pár perc múlva az érzés meg is érkezik és valóság lesz a gondolat.

Van akinek nehéz kilépnie a házból, mert tudja, hogy akkor átjárja testét a szorongás, az izzadó tenyér és test, remegés és ha elkap néhány rossz gondolatot még a pánik is elfoghatja. Ő már úgy indul el kifelé a házból, hogy ezekkel van tele a feje… nem segít. Mire kiér persze már érzi is a szorítást.

A fenti három példában ha nem ezek a gondolatok lettek volna az illetők fejében, vajon akkor is megtapasztalták volna ezeket?
Ha nem úgy indul el otthonról, hogy már fél és retteg? Ha nem a szorongásra gondol, hanem leköti, hogy milyen szép idő van, vagy épp bármilyen más kellemes gondolatok? Ha arra gondol, hogy erős és ment már neki máskor is, egészséges és szép emlékekkel van telve a feje?nÉrdekes kérdések a fentiek.nÉrdemes elgondolkodni rajtuk.

Olyat is meséltek nekem már, hogy minden szép és jó volt, ment a séta vagy a buszozás remekül. Élvezte a napot amíg be nem villant: „Ilyenkor szoktam rosszul lenni.” „ilyenkor szokott jönni a pánik.” Amint átfutott a gondolat a verőfényes napból sötét lett és megindultak a testi tünetek, jött a pánik. Egyetlen gondolat… ilyen esetekben elég egyetlen gondolat ami hógolyóként indul a hegyről és lavinaként söpör magával mindent később.

Vajon páikolnál vagy szoronganál ha békés gondolataid lennének? Valójában nem ezek a gondolatok indítják el a félelmet?
Megérkezik a gondolat és el is kezdesz félni, de addig minden rendben volt talán. Állj meg egy pillanatra és gondold át.

Amit ehhez tudni kell az az elméd működése. Képzeld el úgy mint egy külföldi taxist aki nem ért semmit csak a címet ahová menni akarsz. Beszállsz a taxiba és azt mondod neki, hogy „Csak ne menjünk a Fájdalom utca 5-be.” Erre a taxis azt mondja: „Értettem, irány fájdalom utca 5.”

Az elme nem tesz különbséget valós és elképzelt dolgok között. Ha te elképzeled, hogy boltba menet megint szorongani fogsz és ezt nem akarod már megint, azzal csak a sofőrnek adsz egy címet ami így szól „Boltba menet szorongás”. Pontosan így működik az elméd. Nem azt vesz figyelembe, hogy mit akarsz, hanem azt, hogy mit tartasz a fejedben! Milyen gondolatokat ismételsz? Mi az ami annyira fontos neked, hogy arra gondolsz? Mert az a „cím” és ő oda visz téged.

Miért gondolnál hát a rosszra? Miért aggódnál? Miért az van állandóan a fejedben, hogy „jaj csak azt ne…”? Mert már annyiszor ismétlődött, hogy ez lett az automata gondolkodás. Annyiszor gondoltál ezekre, hogy a taxis automatikusan visz már téged oda.
Annyiszor utaztál már ezzel a taxival pont oda, hogy a taxis már alapnak veszi és lassan elfelejti a többi címet a hová mehetnél. Új címet kell mondj a taxisnak. Új dolgokra kell gondolj. Új mintát kell bevinni, hogy felül írja a régit.

Sok módszer van erre is. A legjobb ha valakivel dolgozol, de te is meg tudod tenni a magadét. Írd össze a dolgokat amikre vágysz. Írd le azt amit szeretnél. Írd le ami a szíved vágya. Mindegy, hogy ezt most te úgy gondolod, hogy nem lehet. Mindegy, hogy reális vagy sem. Csak írd le őket egy papírra.

„Erős vagyok”
„Egészséges vagyok és boldog”
„Az unokámmal töltöm a karácsonyt és sokat fogunk nevetni.”
„Lesz új munkahelyem amit szeretek.”
„Bárhová el tudok menni a gyerekekkel.”
„Megvesszük az új házat és berendezem.”

Legyen bármi amire vágysz, írd le. Amire figyelj, hogy ne legyen benne a „nem” szó és csak pozitív töltetű megfogalmazást használj. Figyeld meg a fenti példákat. Azok „jó címek a taxisnak”.

Amikor jön egy „Jaj csak ne…” gondolat, vedd elő a papírt és nézd meg, olvasd át. Érezd, hogy mennyire vágysz ezekre.
Gondold végig, hogyan rendeznéd be a lakást, mit játszanál az unokákkal, hová mennél ha nem félnél, vidd végig a történetet a fejedben. Legyen örömteli és játssz a gondolattal. Forgasd meg a fejedben és lásd magad amint megteszed ezeket, vagy átéled. Ezzel programozhatod a „taxist” új utakra. Ezzel mutatod meg az elmédnek, hogy mi az amire vágysz, mi az mire gondolni szeretnél a sok katasztrófa vagy félelem helyett.

Ez egy jó módszer amivel tudsz segíteni önmagadnak és átváltani a régi utakról az újra.Minél többször használod, annál jobban beivódik. Fontos, hogy ne csak átolvasd hanem érezd és képzeld el, milyen az amit igazán szeretnél. Legyen egy erős érzés, legyen forró és örömteli és figyeld meg előbb utóbb ki fogja söpörni a „jaj csak ne…” típusú gondolatokat.

Ehhez persze számtalan ismétlés kell. Ha te három éve szenvedsz attól ami a fejedben van, ne várd, hogy három nap gyakorlás megváltja a világodat, de még talán három hét sem. Három hónap már valószínűbb. Az ismétlés és a rendszeresség lesz az ami téged segíteni fog. Minél többször minél rendszeresebben. Ez egy apró ámde hatékony gyakorlat tud lenni a kezedben ilyen esetekre. Próbáld ki és rengeteg érdekes és pozitív „mellékhatást” is fogsz tapasztalni, de csak ha IGAZÁN csinálod.

Tetszett ez a cikk?

Megosztás Facebook-on

Rólam

Rengeteg irányzattal és gondolkodásformával ismerkedtem meg, és igyekeztem használni azokat az életem során. Angliában volt szerencsém két évig egy buddhista kolostor vezetőjétől is tanulni. Mindent, amit tanultam, igyekeztem beépíteni a gyakorlatba.

Mák Károly

A tudatos-gyogyulas.hu weboldal tulajdonosa

Legújabb bejegyzések

Taxis

Mi lesz ha elindulok és rosszul leszek?… Mi lesz ha a buszon jön rám a rosszullét?… Mi lesz ha elkezd remegni a lábam?… Mi lesz ha észreveszik rajtam?… Mi lesz ha ma is rosszul leszek?… Mi lesz ha… A három

Tovább olvasom »

Önbizalom visszaépítése

Hogyan építsd vissza az önbizalmad a sok szorongás mellett? Aki pánikkal vagy szorongással küzd az megtapasztalta a vesztés keserű ízét. Amikor már harmadszorra kell vissza menekülni a lakásba… Amikor már második nekifutásra sem tud elmenni a boltba… Amikor már ötödik

Tovább olvasom »

A képesség önmagunk lenyugtatására

Képesnek lenni önmagunkat lenyugtatni egy nagyon fontos készség, de mielőtt erre rátérnénk érdemes megérteni, hogy mit is akarunk lenyugtatni ilyenkor. Nem magunkat. Az elménket. Amit meg kell érteni és ez az egyik legfontosabb dolog a boldog élethez vezető úton, hogy

Tovább olvasom »

Mindennek ára van

Ez így igaz és itt most nem a kapitalizmusra gondolok. 🙂 A legtöbb esetben kiderül, hogy a pánik és a szorongás mögött olyan döntések sorozata volt ami ezt hozta végül elő. Döntések, önmagunk ellen való döntések következménye a szorongás… Majdnem

Tovább olvasom »

Csatlakozz Facebook közösségünkhöz!

A cél tudatosan meggyógyulni, és újra
Téged helyezni a középpontba.

Itt tudsz csatlakozni a Tudatos Gyógyulás Facebook csoporthoz, ahol rendszeresen frissülő tartalmakkal, segítséggel és egy támogató közösséggel várunk.